WEB DESİGNER

tr_TR
en
 

Powered By@ErdalAldg

Teknoloji
3264

Apple'ın geçtiğimiz aylarda tarihe gömdüğü efsane cihazı iPod Classic'in ikinci el fiyatları cepleri fena yakıyor.

Apple, geçtiğimiz eylül ayında iPhone 6'yı piyasaya sürerken iPod Classic'i tarihin tozlu sayfalarına terk etmişti hatırlarsanız. Apple'ın CEO'su Tim Cook yaptığı açıklamada, artık iPod Classic üretmek için gerekli parçaları bulamadıkları, bu parçaları üretmek için de harcayacakları çabaya değmeyeceğini zira Classic'e olan talebin bir hayli düşük olduğunu belirtmişti. Bunun sonucunda da iPod Classic dönemi kapanmıştı. Ancak görünüşe göre Classic'in üretilmemesi onu karaborsaya düşürmüş durumda. Zira iPod Classic'in fiyatları 1.000 doları görebiliyor.

       Amazon'da iPod Classic fiyatları 480 dolar ila 780 dolar arasında değişebiliyor. Hatta ekstrem durumlarda cihazı 1.043 dolara kadar yükselebilen fahiş fiyatlarla da görebilmek mümkün.

Eğer Apple, iPod Classic'in üretimini durdurmasaydı, şu sıralar bu cihazı arayan kullanıcılar 120GB'lık sürümünü Apple mağazalarında 250 dolar civarında satın alabilirlerdi.

"Video oyunlarının babası" olarak bilinen Ralph Baer, 92 yaşında öldü. Baer'in adına kayıtlı 150'den fazla patent vardı.

Ralph Baer, Odyssey oyun konsolunu ortaya çıkaran çığır açıcı çalışmalarıyla biliniyordu.

Baer ayrıca, konsollar için elektronik ekipmanları üretmiş ve birçok popüler videooyununu icat etmişti.

Televizyon üreticisi Magnavox'un lisanını aldığı Odyssey ise 1972'de satışa çıkmış ve birçok şirkete kendi oyun konsollarını yapmaları için ilham vermişti.

Mucitler Onur Listesi'nde

1922'de Almanya'da doğan Baer, İkinci Dünya Savaşı'ndan önce ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti.

Gençlik yıllarında elektronikle uğraşmaya başladı ve radyo mühendisliği eğitimi aldı.

Savaştan sonra, aldığı eğitim ve edindiği deneyimlerle, kariyeri elektronik mühendisliğine kaydı.

1966'da iki kişinin aynı anda oyun oynamasına müsaade eden "kahverengi kutu" konsolu sayesinde aralarında bugünkü standartlara göre basit bir masa tenisi oyununun da bulunduğu birçok değişik oyun yarattı.

Kahverengi kutu daha sonra "Odyssey"e dönüştü ve büyük başarıya ulaştı.

Ralph Baer daha sonraki çalışmalarında, Coleco'nun oyun konsollarını geliştirmesine yardım etti ve kablo ağlarıyla ortaklaşa oynanabilen oyunlar üzerine çalıştı.

Baer 2004'te ABD Ulusal Teknoloji Madalyasını almış ve 2010'da ABD Ulusal Mucitler Onur Listesi'ne girmişti.

Japon teknoloji devi Sony'nin oyun konsolu PlayStation'a dün siber saldırı düzenlendi. Saldırıyı, Lizard Squad adlı bir hacker grubu üstlendi.Bilgisayar korsanları Twitter hesaplarına "PSN Login #offline #LizardSquad" yazdı.
PlayStation'ın sitesini ziyaret edenler ise "Aradığınız sayfa bulunmadı. Sorun sizde değil, internette" yazısı ile karşılaştı. Sony Twitter hesabından internet kullanıcılarının siteye girişte karşılaştıkları sorunlardan haberdar olduğunu bildirdi.

Şirket yetkilileri konunun araştırıldığını açıklayarak, müşterilerine "sabırları" için teşekkür etti.

İlk siber saldırı değil
Sony'ye ilk kez siber saldırı düzenlenmiyor.
Geçen ay, Sony'nin Hollywood film stüdyoları ağı da hacklenmiş ve henüz piyasaya çıkmamış filmler ile aktörlerin ücretleri gibi gizli bilgiler sızdırılmıştı.
Bu saldırı, Sony'nin yapımcılığını üstlendiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la ilgili bir filmin gösterime girmesi öncesinde düzenlenmiş, saldırıda ülkenin parmağı olduğu iddia edilmişti. Kuzey Kore ise iddiayı yalanlamış ancak şirketin hacklenmesinden memnun olduğunu açıklamıştı.
Lizard Squad ise daha önce Destiny oyununu ve Electronic Arts oyun şirketinin hacklenmesini üstlenmişti.
Grup ayrıca yaz aylarında Microsoft'un XBox Live oyun sistemine düzenlenen saldırıyı da üstlendi.


iPhone, iPad ve iPod kullanıcılarına dün akşam saatlerinde iOS 8.1.2 güncellemesi sunuldu. Peki yeni güncellemeyle ne geliyor?

Apple'ın hemen her ay yaptığı güncelleştirmelere dün akşam bir yenisi daha eklendi. iOS 8.1.2 güncellemesini tüm iPhone ve iPad kullanıcıları için indirilmeye sunan Apple, hatırlanacağı üzere bir önceki güncelleme ile birlikte özellikle iOS 8 yüklenen ve yavaş çalışan iPhone 4S ve iPad 2'lerin performansını artırmayı hedeflemişti.

Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji etkinliklerinden biri olan Intel Teknoloji Konferansları, İstanbul’da düzenlendi. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ve Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane de konuşmacı olarak yer aldı.

"Gelecek Şimdi” temalı etkinlikte Burak Aydın, Nesnelerin İnternetinin gelecek 10 yılın öne çıkan teknolojisi olduğunu ve Intel’in Ar-Ge yatırımıyla Türkiye’nin bu alanda öncü olması amacıyla çalışmalar yaptığını söyledi. Dikkat çeken diğer bölümler; atel ve alçı uygulamalarında sağlık sektörüne büyük yenilik getiren “Akıllı Alçı” ve Intel Ar-Ge Merkezi’nden podyuma taşınan akıllı giysiler oldu. İnsansı robot NAO’nun yaptığı Zeybek dansı ve Burak Aydın’la sohbeti de etkinliğe renk kattı.

Teknoloji lideri Intel, geleceğin teknolojilerini, 09 Aralık 2014, Salı günü düzenlediği 18. Intel Teknoloji Konferansı’yla tanıttı. Açılış konuşmalarını Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’ın yaptığı Intel Teknoloji Konferansı, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ve Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane’nin sunumlarıyla renklendi. Konferansta, dünyayı şekillendiren teknolojilerin örnekleri de sergilendi.

Teknolojinin hayatın önemli bir parçası haline geldiğinin altını çizen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Buhar gücü, elektrik enerjisi ve dijitalleşme ile gerçekleşen sanayi devrimlerinden sonra, 4. sanayi devrimi Nesnelerin Interneti (IoT – Internet of Things) ile gerçekleşiyor. Intel olarak uzun zamandır üzerinde ...devamını oku


Geçen seneki versiyonuna göre biraz daha dayanıklı olan arka kapak, daha hızlı bir şekilde kendini onarabiliyor. LG, bu yeni G Flex ile beraber 10sn içinde küçük çaptaki çiziklerin yok olduğunu iddia ediyor.
 
Genel olarak anlatmak gerekirse, cebinizde veya çantanızda anahtar vb. eşyalar tarafından oluşturulabilecek, ya da masaya koyduğunuz zaman arkaya doğru kavisli olmasından dolayı daha rahat karşılaşabileceği çiziklere karşı kendi kendini yenileyebilen G Flex 2, bunu standındaki metal fırça testiyle de örneklendiriyor.


Microsoft, Nokia'yı satın almış olsa da "uygun fiyat" kategorisindeki telefonlarda kendi ismini bugüne kadar kullanmadı. Yeni tanıtılan Nokia 215'te de bu trend devam ediyor.
 
Nokia'nın diğer bütçe dostu telefonlarının aksine Nokia 215, Facebook, Messenger, Twitter, Bing Search, MSN Weather ve Opera Mini gibi uygulamaları çalıştırabiliyor. 29 dolarlık Series 30+ cihazı, Microsoft'a göre firmanın şimdiye kadarki en uygun fiyatlı telefonu. Bununla birlikte Nokia 215, yalnızca 2G ağları üzerinden çalışabiliyor.
 
Öncelikle gelişmekte olan pazarları hedefleyen cihaz, 2,4 inç QVGA 320x240 piksel ekrana, 0,03 megapiksel kameraya, dahili fenere, MP3 ve FM radyo desteğine sahip. Bluetooth kulaklık veya hoparlörle eşleşebilen Nokia 215, firmaya göre 29 gün şarj olmadan bekleme modunda kalabiliyor.
 
Yeni Nokia, 2015'in ilk çeyreğinde ilk olarak Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa bölgelerinde piyasada olacak.